Як підтягнути рульову рейку

Чимало водіїв, які експлуатують вітчизняні автомобілі, буквально задихаються від задухи жабою, коли читають гарантійні зобов’язання іномарок по безперебійній роботі рульових рейок протягом цілих 10-15 років. Воно і зрозуміло, тому що на вітчизняних машинах такого просто бути не може з двох причин.

По-перше, творці нашої автомобільної промисловості прекрасно знайомі з якістю доріг на рідних просторах, а по-друге, серед них немає остаточних ідіотів, здатних хоч на щось дати 100% гарантію, адже за неї відповідати доведеться. Проте, іномарки теж не розраховані для пересування по нашим вибоїнам і ямах, що в результаті явно випереджає всі гарантійні терміни, зазначені в інструкції, і призводить до поломки. Але якщо знати, як підтягти рульову рейку , точніше, як її відрегулювати, то всі терміни експлуатації можна значно збільшити і продовжити.
На превеликий жаль, на наших дорогах далеко не всім іномаркам солодко. Ламаються вони набагато рідше Жигулів, але все ж ламаються. І кермові рейки на всіх машинах не виняток, будь то вітчизняна колимага або хороший іноземний екземпляр. Однак з питання чи можна підтягнути рульову рейку є однозначна позитивна відповідь – можна. Справа ця не така вже й складна, але на різних моделях автомобілів злегка відрізняється, а тому розповісти алгоритм дій вийде лише в загальних рисах, але одне достовірно для всіх – подібна робота виконується в середньому за одну годину.
Мета регулювання і пошук причин
Ймовірно, ви прекрасно розумієте, як працює рульове управління і приблизно знаєте його пристрій. Якщо ні, то виглядає це наступним чином. Ваші зусилля при керуванні, йдуть на шестерінки, змонтовані на підшипнику. Ці зубчасті шестерні безпосередньо пов’язані з рульовою рейкою. При виникненні проблем з рульовим керуванням, вираженому в люфті або характерному стукі, потрібно звернути увагу саме на регулювання цієї самої рейки. Причини виникнення можуть бути такими:
знос шарнірів на тягах;
знос самої рейки або шестерень;
ослаблення кріплень важеля картера;
ще одне послаблення рульової сошки;
і знову ослаблення корпусних кріплень рейки.
Якщо цей вузол (рейка-шестерня) рульової системи не працює або працює з явним збоєм, то ви просто не зможете вільно крутити кермо, відчуваючи дивний опір і неприємний дискомфорт під час руху автомобіля. Щоб вирішити цю проблему, потрібно знати, як підтягти рульову рейку, тоді в майбутньому не виникне паніки і не буде потрібно їздити в сервіс.

Безпосередня підтяжка і регулювання
Регулювання відбувається за допомогою підтяжки спеціального гвинта, що знаходиться на торці рульового вузла.
Зрозуміло, машину для цього треба загнати на яму, естакаду або підйомник. На крайній випадок зійде і високий домкрат з обов’язковою фіксацією підтримки.
Для проведення роботи і визначення люфту вам буде потрібно люфтометр (електронний варіант буде набагато точніше і надійніше). До речі, майте на увазі, що допустимий люфт не повинен перевищувати десяти градусів. Це передбачено ГОСТом і інструкцією по експлуатації транспортного засобу будь-якої марки і моделі.
Підтяжку регулювального гвинта потрібно робити повільно і акуратно, щоб не закрутити занадто сильно, але позбутися від стуку і люфту, періодично перевіряючи кермо.
Власне, вся робота на “козлах” закінчена і тепер вам необхідно перевірити якість рулювання під час руху. Якщо кермо буде обертатися занадто туго, вам просто потрібно знову повторити все з першого по четвертий пункт, тільки четвертий в зворотному порядку, чи то пак злегка послабити гвинт.
Уточнення та рекомендації
По-перше, якщо ви зовсім новачок у справі поводження з автомобілями, то краще спочатку відвідати сервіс і подивитися, як цю процедуру виконують механіки.
По-друге, підтяжка гвинта рульової рейки – це лише рішення зовнішньої проблеми, але проблема може бути і внутрішньою. Якщо після регулювання стукіт або люфт не пропали, то цілком ймовірно, що знос шестерінки і рейки дуже великий і тоді поїздка в сервіс просто обов’язкова для заміни цих деталей на нові.
По-третє, подібна процедура трохи інакше проводиться на рульових системах з гідравлічним зусиллям. Вам знадобиться обов’язкова точна установка ведучих коліс в прямому положенні і допомогу сусіда, друга, перехожого (потрібне підкреслити), який буде крутити кермо під час підтягування гвинта.
Як бачите, робота з підтяжки рульової рейки не така вже складна штука і впоратися з нею може практично кожен, включаючи зовсім недосвідчених водіїв.